Taxi Stryszawa
Zapraszamy do skorzystania z oferty taxi Stryszawa. Firma Maxi Taxi świadczy usługi: przewozu osób, transfery lotniskowe, transfery międzymiastowe. Ponad to w ofercie są zakupy z dostawą do domu, obsługa imprez, przesyłki kurierskie i wiele innych. Zamów tanie taxi: +48 600 500 313.
Stryszawa– wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w zachodniej części powiatu suskiego. Siedziba gminy Stryszawa. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie bielskim.
Położenie Stryszawy
Stryszawa leży na wysokości od 380 do 807 m n.p.m. Ciągnie się przez prawie 10 km w dolinie potoku Stryszawka od Suchej Beskidzkiej aż pod szczyt Jałowca (1111 m). Zabudowania i pola uprawne miejscowości zajmują dno doliny Stryszawki, oraz zbocza Pasma Przedbabiogórskiego (Pasma Jałowieckiego i Pasma Solnisk), które według opracowanej przez Jerzego Kondrackiego regionalizacji Polski należy do Beskidu Makowskiego. Niektóre przysiółki Stryszawy wysoko wkraczają na stoki tych wzniesień.
Podział wsi Stryszawa na części
Integralne części wsi Stryszawa:
przysiółki
Bańkowskie, Bartoszki, Chrząszcze, Cyrchel, Janiki pod Magurką, Jaworskie, Jaworzyna Pierwsza, Kępy, Kowaliczki, Mierkówka, Polanka, Polańszczyki, Roztoki, Spyrki, Surzyny, Tomczyki, Topory, Wsiórz
osady
Chmiele, Lechówka, Stachówka Dolna, Stachówka Górna
części wsi
Babiarze, Bachorzówka, Balcery, Bartyle, Bielarze, Biernaciki, Biłki, Blech, Bogunie, Bujary, Burzy, Carzaki, Ciaki, Cygany, Czepelówka, Czerna, Dudy, Dyduchy, Gancarzyki, Gawrony, Głuszki, Gołuszki, Handzele, Hetmańczyki, Ićki, Janiczki, Janiki, Jaworzyna Druga, Jurki, Kapicówka, Karczmarczyki, Kępy, Klimasory Dolne, Klimasory Górne, Kolędy, Kotelnica, Kotliki, Kowale, Krupiaki, Krzysie, Kwaki, Madejczyki, Magiery, Małysy, Matusy, Miki, Mikusy, Misierówka, Panki, Pietrusy, Pietyry, Pilarczyki, Pluchy, Rusiniaki, Sale, Sarleje, Sejkówka, Sikory, Siwce, Sołtysiki, Stachury, Steczki, Surówka, Szałasiska, Świerkosze nad Kościołem, Trzopy, Wale, Wojewody, Wygoda, Zapadliny, Zawodzie
Historia miejscowości Stryszawa
Pierwsza wzmianka o Stryszawie pochodzi z 1480 roku. Założona została w II połowie XV wieku przez rodzinę Słupskich herbu Śreniawa – ówczesnych właścicieli Suchej. W I poł. XVI wieku wieś należała do Stanisława Słupskiego, właściciela Stryszowa i Suchej.
Była w tamtych czasach ważnym wołoskim ośrodkiem pasterskim i jednocześnie stanowiła siedzibę wołoskiego wojewody. Później w jej posiadanie weszła rodzina Komorowskich. W kolejnych latach przechodziła w ręce następnych właścicieli dóbr suskich.
W latach 1830–1985 w Stryszawie, w rejonie przysiółka Hucisko, znajdowała się filia zakładów metalurgicznych z Suchej. Niegdyś Stryszawa słynęła z wyrobu gontów. Do dziś jej mieszkańcy trudnią się chałupniczo produkcją drobnych przedmiotów z drewna, a od połowy XIX w. także zabawek.
W Stryszawie 28 maja 1876 urodziła się Kunegunda Siwiec, Służebnica Boża Kościoła katolickiego. W 1899 we wsi urodził się późniejszy podpułkownik Wojska Polskiego, Karol Hareńczyk. Ze Stryszawy pochodził Władysław Front – bard, malarz, poeta i kielniarz–samouk - znany z umieszczenia klamer na Akademickiej Perci na Babiej Górze.
W Stryszawie urodził się Stanisław Sikora, rzeźbiarz i medalier, uczeń Zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego, obecnie im. Kenara oraz student ASP w Warszawie, członek i współtwórca tzw. warszawskiej szkoły rzeźby, dziadek rzeźbiarza Mateusza Sikory, ojciec fotografika Tomasza Sikory.
W latach 1941–1942 hitlerowcy wywieźli stąd do Generalnego Gubernatorstwa blisko 200 rodzin, odbierając im jednocześnie cały dobytek.
Współczesna Stryszawa
Stryszawa, z uwagi na swoje położenie, jest wsią letniskową. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne.
Gmina Stryszawa należy do głównych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce. Do najstarszych zabawek należą: taczki, wózki, kołyski, sześcienne grzechotki (zwane "scyrkowkami") i karetki z konikami. Później pojawiły się koniki na kółkach, poruszające się na kijku karuzelki i "klepoki" (machające skrzydłami ptaszki), oraz dziobiące się kogutki. Następnie zaczęto wytwarzać koniki zwane "wyścigowcami" i "capami". Typowymi ptaszkami stryszawskimi są: kogutki, dudki, sowy, jaskółki, bociany i zięby, oraz ich kompozycje na gałązce czy gniazdku, tzw. "rodzinki".
W 1994 r. w Stryszawie powstał dziecięcy zespół regionalny "Stryszawskie Gronicki". Tworzą go dzieci w wieku 4-15 lat. W okresie swego istnienia zespół koncertował przeszło 100 razy.
W Stryszawie odbywają się imprezy: Biesiada Stryszawska oraz Święto Zabawki.
Gminę zamieszkują górale żywieccy. Jednak granicą z góralami babiogórskimi jest pasmo Jałowca, zatem w obrębie miejscowości Stryszawa można napotkać w gwarze i kulturze cechy górali „spod Babij Góry” i „spod Żywca”.
Sport i obiekty sportowe w Stryszawie
- wielofunkcyjne boisko sportowe obok Gimnazjum nr 1;
- Stadion GOSiR w Stryszawie;
- Klub LKS Jałowiec Stryszawa
Edukacja i szkoły w Stryszawie
- Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki;
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Henryka Znamirowskiego;
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Lecha Wałęsy
Zabytki i miejsca historyczne w Stryszawie
- neogotycki kościół z końca XIX w pod wezwaniem Św. Anny;
- murowana kaplica z 1843 r.;
- trzy figury przydrożne; dwie z nich przedstawiają Chrystusa Frasobliwego i pochodzą z lat 1725 i 1728, trzecia to figura Chrystusa Nazaretańskiego z I poł. XVIII w.;
- pomniki przyrody – lipy i modrzewie;
- dworek w Stryszawie Górnej;
- Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek na Siwcówce
W kompleksie hotelowym "Beskidzki Raj" znajduje się 25-metrowa wieża widokowa, która pozwala obserwować liczne pasma górskie: Beskid Żywiecki (Pasmo Policy, Pasmo Babiogórskie, Pasmo Jałowieckie) Gorce, Beskid Makowski, Beskid Śląski, Beskid Mały, jak również Wyżynę Olkuską.