Taxi Zarzecze

Zapraszamy do skorzystania z oferty taxi Zarzecze. Firma Maxi Taxi świadczy usługi: przewozu osób, transfery lotniskowe, transfery międzymiastowe. Ponad to w ofercie są zakupy z dostawą do domu, obsługa imprez, przesyłki kurierskie i wiele innych. Zamów tanie taxi: +48 600 500 313.

Zarzecze – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Łodygowice, 2 km na północ od Żywca. Powierzchnia sołectwa wynosi 325,9 ha, a liczba ludności 1319, co daje gęstość zaludnienia równą 404,7 os./km2.

Zarzecze jest miejscowością turystyczną w Kotlinie Żywieckiej, w historycznym regionie Żywiecczyzny, nad rzeką Żylicą uchodzącą tu do Jeziora Żywieckiego w bliskim otoczeniu gór, co umożliwia aktywny wypoczynek. Jako miejscowość turystyczna posiada bazę ośrodków wypoczynkowych oraz basen. W miejscowości funkcjonuje OSP oraz Ludowy Klub Sportowy „Jezioro Żywieckie” z własnym boiskiem. W roku 2014 w miejscowości uruchomiono Browar Zarzecze.

Historia Zarzecza

Najwcześniejsza wzmianka o istnieniu wsi pochodzi z 1450 roku. Wtedy to ówczesny dziedzic miasta Żywca – Mikołaj Strzała herbu Kotwicz figuruje w regeście dokumentu sprzedaży wsi Zarzecze Janowi Ślizieniowi. Wioska ta musiała więc powstać najpóźniej w XIV wieku, a jej założycielem był jeden z wcześniejszych właścicieli miasta Żywca.

Historycznie miejscowość jest częścią Księstwa oświęcimskiego. W 1564 roku wraz z całym księstwem oświęcimskim i zatorskim leżała w granicach Korony Królestwa Polskiego, znajdowała się w województwie krakowskim w powiecie śląskim. Po unii lubelskiej w 1569 księstwo Oświęcimia i Zatora stało się częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów w granicach, której pozostawało do I rozbioru Polski w 1772. Po rozbiorach Polski miejscowość znalazła się w zaborze austriackim i leżała w granicach Austrii, wchodząc w skład Królestwa Galicji i Lodomerii.

Państwo Żywieckie posiadało 17 stawów rybnych, z czego aż 10 znajdowało się na obrzeżach Zarzecza. Istniały one prawdopodobnie już pod koniec XVI w. i zostały zlikwidowane ok. 1923 r., czego dowodzą opatrzone tą datą akty kupna terenu byłych stawów przez zarzeckich rolników od ówczesnego właściciela dóbr żywieckich – arcyksięcia Karola Habsburga.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bielskiego.