ZAMÓW TAXI:
+48600 500 313

Taxi Straconka

Zapraszamy do skorzystania z oferty taxi Straconka. Nasza firma Maxi Taxi świadczy usługi: przewozu osób, transfery lotniskowe, transfery międzymiastowe, zakupy z dostawą do domu, obsługa imprez, przesyłki kurierskie i wiele innych. Zamów tanie taxi: +48 600 500 313.

Straconka – południowo-wschodnia dzielnica Bielska-Białej, położona w dolinie potoku Straconki, u podnóża Beskidu Małego.

Została założona jako przysiółek Lipnika ok. roku 1550 i od 1848 do 1973 r. i była odrębną wsią. W 1875 r. erygowana została w Straconce parafia z kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia[4].

Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 137 budynkach w Straconce na obszarze 1292 hektarów mieszkało 1576 osób (gęstość zaludnienia 122 os./km2), z czego wszyscy byli katolikami, 1530 (97,1%) polsko-, 10 niemieckojęzycznymi, a 12 osób posługiwało się innym językiem.

W 1973 Straconkę podzielono pomiędzy Bielsko-Białą, Kozy, Międzybrodzie Bialskie i Wilkowice. Obecnie pojęcie Straconka odnosi się tylko do dzielnicy Bielska-Białej. W XIX w. czynna była tu kopalnia rudy żelaza oraz działały kamieniołomy; w II połowie tego stulecia rozwinęła się też jako miejscowość turystyczna.

Najważniejszymi zabytkami są: kościół Matki Boskiej Pocieszenia z 1873 r., późnobarokowa kapliczka z 1830 r., dawna leśniczówka Habsburgów z lat 80. XIX w. oraz kilka XIX-wiecznych willi.

Od 2002 r. obszar dzielnicy wchodzi w skład osiedla (jednostki pomocniczej gminy) o tej samej nazwie, która prawie w całości pokrywa się z granicami historycznymi i zwyczajowymi. W 2007 osiedle Straconka miało powierzchnię 584,55 ha i zamieszkane było przez 3149 osób (538,7 os./km2).

Straconka stanowi dziś podmiejską dzielnicę o charakterze mieszkalnym, w której dominuje zabudowa jednorodzinna. Jest też punktem wyjścia licznych górskich szlaków turystycznych, m.in. Małego Szlaku Beskidzkiego.

Przez Straconkę przebiega lokalna droga do Międzybrodzia Bialskiego (ul. Górska – 2010). Przez dzielnicę przebiega także droga ekspresowa S1 (wschodnia obwodnica miasta).

Większość terenów górskich w obrębie dzielnicy wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Wzdłuż dzielnicy przepływa potok Straconka, który w Leszczynach wpada do Białej.

Nasze atuty

Honorujemy płatność kartami VISA, MASTERCARD, MAESTRO, Vpay
Wszystkie nasze taksówki posiadają licencje wydaną zgodnie z ustawą o transporcie drogowym. Nie Uber.
Dojazd do Klienta w I strefie gratis.
Jeździsz często z nami? To się opłaca, ponieważ każdy stały Klient dostanie zniżki na przejazdy. Ceny umówne powyżej 10km.
Proponujemy bezgotówkową obsługę firm. Wystawiamy faktury VAT.
Samochody klimatyzowane o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa. Na wyposażeniu foteliki dla dzieci. Taksówki 5, 6, 7-osobowe.
Dopasowujemy się do Państwa potrzeb.
Z naszymi kierowcami nie będziesz się nudził. Mamy poczucie humoru.
powrót
Zadzwoń Taxi